czwartek, 19 grudnia 2013

Haga, czyli Hrabiowskie PoletkoBrama wjazdowa do pałacu

Haga - siedziba króla Holandii - ma swoją bardziej skomplikowaną nazwę: 's-Gravehagen co oznacza ni mniej ni więcej Hrabiowską Polanę. Za tym ostatnim przemawia fakt, że zazwyczaj władcy, wzorem powiedzenia "poletko Pana Boga", mieli jakie.s swoje pole działania, czyli rządzenia ....Budynek niepozorny, ale mocno obwarowany właśnie zaroślami, ponieważ aby dostać się do rezydencji trzeba przejść przez najzwyczajniejszy las

Fosa w lesie
Fosa z płotem, w lesie

Haga ma bardzo kompaktowe stare miasto, które można obejść w 15 minut. Wszystko jest oryginalne, więc daty na budynkach wskazują autentyczną architekturę. W Gdańsku też mamy daty na budynkach, ale są one oczywiście odtworzone.

Ratusz haski

Ratusz haski jest wciśnięty między uliczkami, a nie stoi na żadnym wyeksponowanym miejscu

Najbardziej okazałym zabytkiem jest Binnenhof czyli dawne miejsce obrad Stanów Generalnych i ośrodek holenderskiego życia politycznego. Jest położony nad wodą (a jakżeby!) i ma wielki dziedziniec z kościołem.


Widok z ulicy

Bardziej z bliska:


Brama wejściowa
Dziedziniec z detalami:Fragment fontanny

Detal fontanny

Kościół

Portal kościoła

Wieża zegarowa

Maszkaron wieżowy

A tak wygląda kościół z fonatanną

I zwieńczenie fontanny


Tędy mozna wyjść

Na starym mieście jest sporo ciekawych zaułków:


Książę Wilhelm wielbiony jest bardzo za przegonienie Hiszpanów i stworzenie swojego państwa


Haga znana jest szczególnie prawnikom jako siedziba Trybunału Sprawiedliwości. Służy temu zabytkowy kompleks nazwany Pałacem Pokoju.
Tutaj nie wszyscy mogą dojść, ponieważ budynek otoczony jest kutym żelazem z wielką bramą


Dekoracyjna brama

Przed wjazdem do pałacu jest klomb otoczony parapetem z wypisanym słowem "pokój" w różnych językachGemeentemuseum, czyli gminne, ale lepiej brzmi " Muzeum Miejskie". Ma bardzo ciekawą kolekcję płócien pt "Sekcja zwłok" namalowanych nie tylko przez Rembrandta. Poza tym piękne Delfty i szkło.Artystyczne szkło

Stary Delft

Fikuśny porcelanowy stojak (Delft) na kieliszki

Misa porcelanowa (Delft) z nacięciami na kieliszki


Współczesne formy porcelanowe wokół tematu czajnika
 Haga jest dosyć rozwlekła jak na ciasne warunki holendrskie. Na terenie miasta jest las, w którym ukryty jest pałac oraz spore parki. W jednym z nich ogród japoński: